It is currently Sâm Aug 23, 2014 5:18 pm

Welcome
Bun venit pe Sa ne usuram munca

În momentul de faţă sunteţi considerat oaspete, fapt care vă oferă acces limitat la vizualizarea discuţiilor şi accesarea altor utilităţi. Inscriindu-vă pe forum, veti putea intra in sectiunile de descarcare documente , veţi avea acces la comunicările postate, puteţi comunica privat cu alţi utilizatori prin intermediul email sau chat-ului inclus. Înregistrarea este simplă şi gratuită, înscrieţi-vă!

Pagina 3 din 4 [ 32 mesaje ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Lucrator desemnat cu opt ore
MesajPosted: Lun Mar 12, 2012 6:37 pm 

puteti avea contracte cu alte firme dar în cadrul acelor firme nu puteti avea raspunderi pe line ssm
daca va costituiti persoana juridica (un PFA) atunci puteti lucra si pentru alte firme
în lege nu specifică că nu poti fi sef serviciu intern si sef serviciu extern în acelaşi timp
spune ca nu poti fi sef serviciu extern la mai multe servicii externe deci
un pfa e solutia

Neconectat

MesajPosted: Lun Feb 11, 2013 7:48 pm 

Ati putea sa exemplificati ce atributii/responsabilitati pe linia SSM are un "lucrator desemnat' si ce atributii/responsabilitati pe linia SSM are un "conducator al locului de munca"?

Neconectat

MesajPosted: Lun Feb 11, 2013 9:32 pm 

Buna seara ,
Atributiile lucratorului desemnat sunt in HG 1425/06.

Neconectat

MesajPosted: Mie Feb 13, 2013 11:17 am 

Da, pt. lucratorul desemnat, atributiile cred ca sunt cele stipulate la art. 15 din HG 1425/2006; problema e ca cum decelam atributiile lucratorului desemnat de cele ale serviciului extern de prevenire si protectie ( prin aplicarea art.18, de exemplu). In nomenclatorul posturilor unor firme mai apare si asa numitul "Responsabil SSM". Il putem asimila cu inspectorul SSM, la care facea referire mai sus un corespondent al acestui forum? Care ar fi diferenta intre "lucratorul desemnat" si "inspectorul SSM"? Cu atributiile SSM ale conducatorului locului de munca tot nu m-am lamurit..
Pentru fiecare din aceste "functii" ar trebui sa se dea decizii intr-o firma?
Mai astept si alte opinii! Multumiri celor care manifesta intelegere pt. unele chestiuni care pot parea lipsite de profesionalism sau experienta!
camip

Neconectat

MesajPosted: Joi Feb 14, 2013 2:40 pm 

Buna ziua ,
Pe scurt , art.8 din legea 319/06 arata cum "apar " lucratorii desemnati -"angajatorul desemneaza unul sau mai multi lucratori [...] denumiti in continuare lucratori desemnati" . Daca lucratorul desemnat a absolvit -de exemplu- un curs de 80 de ore in domeniul SSM atunci acesta capata calificarea de "INSPECTOR IN DOMENIUL SSM" cod COR 315219 , dupa absolvirea altor cursuri in domeniu desigur ca se va schimba si calificarea lucratorului desemnat initial. Desemnarea lucratorului se face prin decizie a angajatorului.
Legea 319/06 considera ca responsabil dpdv SSM intr-o firma este angajatorul , personal consider ca denumirea de "Respomsabil SSM" nu este corecta.
Atributiile pe linie de SSM ale conducatorului locului de munca le puteti gasi in HG 1425 sectiunea a 3 a , a 4a .....
Toate cele bune!
dragos

Neconectat

MesajPosted: Vin Feb 15, 2013 3:10 pm 

puteti avea contracte cu alte firme doar daca sunteti constituit ca serviciu extern de prevenire si protectie, adica sa fiti costituit ca si persoana juridica si abilitat de ITM ca serviciu extern de prevenire si protectie

hg 1425

Art. 32. - (1) Serviciul extern de prevenire si protectie trebuie sa fie format din lucratori care indeplinesc cel putin cerintele prevazute la art. 49 si, dupa caz, alti lucratori.
(2) Conducatorul serviciului extern de prevenire si protectie trebuie sa indeplineasca cerintele prevazute la art. 50.
(3) In cazul in care serviciul extern de prevenire si protectie este format dintr-o singura persoana, aceasta trebuie sa indeplineasca cerintele prevazute la art. 50.
Modificat de art.I pct.3 din HG 1242/2011
(4) Incepand cu data de 1 iulie 2011, o persoana poate sa ocupe functia de conducator la un singur serviciu extern de prevenire si protectie."
Modificat de art.I pct.17 din HG 955/2010

daca nu puteti face parte dintr/un serviciu extern e prevenire si protectie atunci NU puteti avea alte contracte cu alte firme ca si lucrator desemnat deoarece cf art. 20 / hg 1425

"Art. 20. - (1) Desemnarea nominala a lucratorului/lucratorilor pentru a se ocupa de activitatile de prevenire si protectie se face prin decizie scrisa a angajatorului.
(2) Angajatorul va desemna lucratorul numai din randul lucratorilor cu care are incheiat contract individual de munca cu norma intreaga.
(3) Angajatorul va consemna in fisa postului activitatile de prevenire si protectie pe care lucratorul desemnat are capacitatea, timpul necesar si mijloacele adecvate sa le efectueze."
Modificat de art.I pct.13 din HG 955/2010

Neconectat

Post subject: Evaluare riscuri cizmar
MesajPosted: Mar Apr 09, 2013 8:08 am 

Buna ziua, am si eu nevoie de o evaluare riscuri pentru meseria de cizmar. Ma poate ajuta cineva va rog?

Neconectat

MesajPosted: Mar Apr 30, 2013 1:15 pm 

Da, dar in alte domenii, nu SSM........

Neconectat

Post subject: Cumul de functii: functia pentru care am fost angajat, SSM s
MesajPosted: Mar Iul 02, 2013 10:47 am 

Pe langa activitatea pentru care am fost angajat, conducerea institutiei m-a numit, prin decizii scrise, atat persoana desemnata SSM cat si cadru tehnic PSI.
Fac precizarea ca activitatea pentru care am fost angajat nu este compatibila cu SSM si PSI. In aceasta situatie pot beneficia de cumul de functii?
Daca da, voi incheia inca un contract cu conducerea? Cat timp mi sa acorda pentru cel de-al doile contract?
Mentionez ca sunt bugetar contractual intr-o institutie de cultura cu 75 de angajati.

Neconectat

MesajPosted: Mie Noi 06, 2013 6:54 pm 

daca sunteti lucrator desemnat in cadrul firmei, atunci inseamna ca sunteti angajat cu norma intreaga de 8 ore
la o alta firma puti desfasura activitati SSM doar daca va angajati cu alte 8 ore (nu stiu daca e posibil)

la art. 20 din HG 1425 precizeaza - Angajatorul va desemna lucratorul numai din randul lucratorilor cu care are incheiat contract individual de munca cu norma intreaga.

Neconectat

Pagina 3 din 4 [ 32 mesaje ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next