It is currently Joi Iul 31, 2014 7:22 am

Welcome
Bun venit pe Sa ne usuram munca

În momentul de faţă sunteţi considerat oaspete, fapt care vă oferă acces limitat la vizualizarea discuţiilor şi accesarea altor utilităţi. Inscriindu-vă pe forum, veti putea intra in sectiunile de descarcare documente , veţi avea acces la comunicările postate, puteţi comunica privat cu alţi utilizatori prin intermediul email sau chat-ului inclus. Înregistrarea este simplă şi gratuită, înscrieţi-vă!

Pagina 1 din 1 [ 3 mesaje ] 
Author Message
 Post subject: instructaj periodic suplimentar
MesajPosted: Lun Mar 05, 2012 3:23 pm 

Trebuie sa fac un instructaj periodic suplimentar pentru ca unele persoane din cadrul institutiei la reinnoirea contractului si-au schimbat fuctia...sau ma rog denumirea ei
E oricum vorba de personal TESA

Ce ar trebui sa cuprinda instructajul periodic suplimentar?
In face conducatorul postului de lucru si il semneaza angajatorul?

Neconectat

Post subject: Re: instructaj periodic suplimentar
MesajPosted: Mar Mar 06, 2012 7:29 am 

Redau mai jos extras din HG 1425/2006 cu modificarile ulteriore

ART. 98
Instruirea periodică se face suplimentar celei programate în următoarele cazuri:
a) când un lucrător a lipsit peste 30 de zile lucrătoare;
b) când au apărut modificări ale prevederilor de securitate şi sănătate în muncă privind activităţi specifice ale locului de muncă şi/sau postului de lucru sau ale instrucţiunilor proprii, inclusiv datorită evoluţiei riscurilor sau apariţiei de noi riscuri în unitate;
c) la reluarea activităţii după accident de muncă;
d) la executarea unor lucrări speciale;
e) la introducerea unui echipament de muncă sau a unor modificări ale echipamentului existent;
f) la modificarea tehnologiilor existente sau procedurilor de lucru;
g) la introducerea oricărei noi tehnologii sau a unor proceduri de lucru.

Daca angajatii au incheiat un nou contract individual de munca se face instruirea pentru noii angajati (instruire introductiv generala 8 ore, instruirea la locul de munca 8 ore, urmate de verificari si admiteri la lucru).

Nu stiu ce inseamna ”REINOIREA CONTRACTULUI” in CODUL MUNCII actualizat nu specifica asa ceva in schimb la cap.3 sunt specificate Modificarea CIM.

Daca angajatii respectivi au trecut pe alta functie cu anexa la vechiul CIM (contract individual de munca) se pune in aplicare art 98 lit.b si se executa instruirea suplimentara specifica postului de munca respectiv.
Un MODEL de tematica pentru aceasta instruire ar putea fi :
Pentru SSM : - Extrase (L.319/2006, HG. 1425/2006, HG 1028/2006, HG 1146/2006, HG 971/2006, HG 1048/2006)
- evaluarea riscurilor de accidentare si imbolnavire profesionala specifice postului de munca
- plan de prevenire si protectie specific postului de munca
- Accidente de munca. Riscuri. Definitii nitiuni. Riscuri de accidentare specifice functiei (personal TESA)
- Obligatiile licratorilor
- instructiune proprie de SSm specifica functiei.
- Primul ajutor la locul accidentului
Pentru SU : - L. 307/2006 art 22 - Obligatiile salariatilor.
- O.163/2007 sect.3 - Actele de autoritate, doc. specifice si evidente privind apararea impotriva incendiilor, Sect.4 -Organizarea apararii impotriva inpotriva incendiilor la locul de munca
- Dispozitiile administratorului privind Organizarea Apararii Impotriva Incendiilor
- Planul de evacuare
- Ex demonstrativ de folosire a mijloacelor PSI
- L.481/2004 cap 3 Drepturile si obligatiile cetatenilor
- Eventual prezentarea unui risc specific de aparare civila

Sper sa iti fie de ajutor informatiile si ideile personale

Neconectat

Post subject: Re: instructaj periodic suplimentar
MesajPosted: Mie Mar 07, 2012 8:27 am 

multumesc frumos

Neconectat

Pagina 1 din 1 [ 3 mesaje ]