It is currently Mie Oct 01, 2014 4:11 pm

Welcome
Bun venit pe Sa ne usuram munca

În momentul de faţă sunteţi considerat oaspete, fapt care vă oferă acces limitat la vizualizarea discuţiilor şi accesarea altor utilităţi. Inscriindu-vă pe forum, veti putea intra in sectiunile de descarcare documente , veţi avea acces la comunicările postate, puteţi comunica privat cu alţi utilizatori prin intermediul email sau chat-ului inclus. Înregistrarea este simplă şi gratuită, înscrieţi-vă!

Pagina 1 din 3 [ 21 mesaje ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Tematica de instruire
MesajPosted: Mie Ian 04, 2012 2:30 pm 

am citit acest forum aproape din "scoarta in scoarta" si nu am gasit niciun subiect deschis referitor la tematica de instruire conform cerintei art. 15 alin (1) pct. 7 din HG 1425 actualizata.
asa cum probabil stiti tematica trebuie sa fie intocmita pentru fiecare faza a instruirii si pentru fiecare meserie in parte.
eu nu mai lucrez in domeniul SSM in acest moment si nu am documente actualizate pentru a le posta aici (urmaresc acest forum din pasiune ;)) dar cei care au tematici intocmite le pot posta.

Neconectat

Post subject: Re: Tematica de instruire
MesajPosted: Vin Ian 06, 2012 7:18 am 

am postat 3 tematici. nu inteleg de ce mi le stergeti

Neconectat

MesajPosted: Vin Ian 06, 2012 7:26 am 

mai incerc o data

Vizat,
Angajator

TEMATICĂ
INSTRUIREA INTRODUCTIV - GENERALĂ
(program)

ORA MATERIAL
8:00 – 8:30 Prezentarea unitatii
· Activitatile principale desfasurate in Primărie.· Riscurile de accidentare si imbolnavire profesionala specifice primăriei si principalele masuri de prevenire· Regulamentul de ordine interioara
8:30 – 8:50 Prezentarea generala a sistemului legislativ in domeniul securităţii şi sănătăţii in muncă.
· Legea 319/2006 a securităţii şi sănătăţii în muncă· Normele metodologice de aplicare a Legii nr.319/2006, modificate prin H.G. nr.955/2010 · Instructiuni proprii de securitate a muncii · Codul muncii, cu referire la prevederile de securitate si sanatate in munca· Cerinte minime de securitate· Primul ajutor· Consecinţele posibile ale necunoaşterii şi nerespectării legislaţiei de securitate şi sănătate în muncă;· Riscurile de accidentare şi îmbolnăvire profesională specifice unităţii;
8:50 – 9:50 Organizarea securităţii şi sănătăţii muncii la nivelul Primătiei
· Obligatiile angajatorilor · Obligatiile si drepturile angajatilor· Organizarea compartimentului de protectie a muncii· Organizarea Comitetului de Securitate si Sanatate in Munca· Asistenta medicala asigurata personalului angajat prin serviciile medicale de medicina muncii· Instruirea personalului in domeniul securităţii şi sănătăţii muncii· Drepturile acordate angajatilor
09:50 – 10:00 PAUZA
10:00 – 10:30 Structura sistemului de munca: executant, mijloace de productie, sarcina de munca, mediul de munca
10:30 – 10:45 Locuri de munca cu pericol deosebit si iminent de accidentare
10:45 – 11:00 Semnalizarea de securitate/sanatate
11:00 – 11:50 Consecintele posibile ale necunoasterii si nerespectarii legislatiei în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă
· Evenimente, Accidente de munca si boli profesionale – terminologie, cunoasterea obligatiilor de catre angajati si angajatori in cazul producerii· Raspunderea juridica a personalului angajat in functie de atributiile pe care le are prin decizii in domeniul protectiei muncii
11:50 – 12:00 PAUZA
12:00 – 13:00 Masuri tehnico-organizatorice la nivelul întreprinderii şi/sau unităţii de prevenire, alarmare, interventie, privind acordarea primului ajutor, stingerea incendiilor şi evacuarea lucrătorilor.
13:00 – 13:50 Studiu individual al materialelor prezentate si a legislatiei
13:50 – 14:00 PAUZA
14:00 – 15:00 Studiu individual al materialelor prezentate si a legislatiei
15:00 – 15:50 Testare prin completarea testului tip grila
Intocmit,

Vizat,
Angajator

TEMATICA DE DESFASURARE
A INSTRUIRII LA LOCUL DE MUNCA

- POLIŢIA LOCALĂ -

ORA MATERIAL DE INSTRUIRE
7:00 – 7:30 Prezentarea locului de munca/activitatii/postului
· Activitatile principale specifice postului de poliţist local
7:30 – 8:50 Riscurile de accidentare si imbolnavire profesionala specifice postului de poliţist local si principalele masuri de prevenire
· Instructiuni proprii de securitate si sanatate a muncii pentru postul de poliţist local· Raspunderea juridica a lucratorilor in functie de atributiile pe care le au prin decizii in domeniul securitatii si sanatatii in munca
8:50 – 9:00 PAUZA
9:00 – 9:30 Hotarire nr.1146/2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate pentru utilizarea in munca de catre lucratori a echipamentelor de munca
9:30 – 10:30 Hotarire nr. 1048/2006 privind cerintele minime pentru utilizarea de catre lucratori a echipamentelor individuale de protectie la locul de munca
10:30 – 11:00 Hotarire nr. 1091/2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate pentru locuri de munca
11:00 – 11:30 Hotarire nr.971/2006 privind cerintele minime pentru semnalizarea de securitate si/sau sanatate la locul de munca
11:30 – 12:00 Hotărâre nr. 1051/2006 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru manipularea manuală a maselor care prezintă riscuri pentru lucrători, în special de afecţiuni dorsolombare
12:00 – 12:30 Demonstratii practice privind modul corect de lucru, modul corect de utilizare a echipamentului individual de protectie, a echipamentelor de munca
12:30 – 12:50 Discuţii libere
12:50 – 13:00 PAUZA
13:00 – 13:30 Masuri la nivelul locului de munca si/sau postului de lucru privind acordarea primului ajutor, stingerea incendiilor si evacuarea lucratorilor
13:30 – 13:40 PAUZA
13:40 – 15:00 Studiu individual
15:00 – 15:30 Verificarea insusirii cunostintelor acumulate

Intocmit
Vizat,
Angajator

INSTRUIREA PERIODICĂ ÎN DOMENIUL SSM
TEMATICĂ ANUALĂ PENTRU ANUL 2011
POLIŢIA LOCALĂ

Instruirea periodică se va efectua trimestrial de către şeful de serviciu (şeful direct al locului de muncă).
Instruirea periodică se face tuturor lucrătorilor şi are drept scop reîmprospătarea şi actualizarea cunoştinţelor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă.
Durata instruirii: 2 ore

Nr. Crt. Luna/data Material instruire
1. Ianuarie__________ L319/2006 + NMA;Evaluarea riscurilor de accidentare şi îmbolnăvire profesională: riscuri specifice locului de muncă;PPP – loc muncă;HG 971/2006 privind cerinţele minime pentru semnalizarea de securitate si/sau de sănătate la locul de muncă;IP de securitate şi sănătate în muncă specifice postului;Noţiuni de acordare prim ajutor
Material auxiliar
Instrucţiuni de lucru, cărţi tehnice echipamente utilizate, legislaţia conexă (Codul Muncii)Regulament cadru de organizare şi funcţionare a poliţiei locale nr. 1332/2010
2. Aprilie __________ L319/2006 + NMA;Evaluarea riscurilor de accidentare şi îmbolnăvire profesională: riscuri specifice locului de muncă;PPP – loc muncă;HG 1091/2006 privind cerinţele minime pentru semnalizarea de securitate si/sau de sănătate la locul de muncă;IP de securitate şi sănătate în muncă specifice postului;Noţiuni de acordare priNoţiuni de acordare prim ajutor
Material auxiliar
Instrucţiuni de lucru, cărţi tehnice echipamente utilizate, legislaţia conexă (Codul Muncii)Regulament cadru de organizare şi funcţionare a poliţiei locale nr. 1332/2010
3. Iulie__________ L319/2006 + NMA;Evaluarea riscurilor de accidentare şi îmbolnăvire profesională: riscuri specifice locului de muncă;PPP – loc muncă;HG 1146/2006 privind cerinţele minime de securitate si sănătate pentru utilizarea in munca de către lucrători a echipamentelor de muncă;IP de securitate şi sănătate în muncă specifice postului;Noţiuni de acordare prim ajutor
Material auxiliar
4. Octombrie __________ L319/2006 + NMA;Evaluarea riscurilor de accidentare şi îmbolnăvire profesională: riscuri specifice locului de muncă;PPP – loc muncă;HG 1048/2006 privind cerinţele minime de securitate si sănătate pentru utilizarea de către lucrători a echipamentelor individuale de protecţie la locul de muncă;IP de securitate şi sănătate în muncă specifice postului;Noţiuni de acordare prim ajutor
Material auxiliar
5. Decembrie__________ L319/2006 + NMA;Evaluarea riscurilor de accidentare şi îmbolnăvire profesională: riscuri specifice locului de muncă;PPP – loc muncă;Testare anuală a personalului
Material auxiliar
PPP- Plan de prevenire şi protecţie
IP – Instrucţiuni proprii

Intocmit,

Eu le-am pus sub forma de tabel. Sper ca va sunt utile

Neconectat

MesajPosted: Sâm Ian 07, 2012 5:17 pm 
Site Admin

Nu s-au sters nici unul din mesajele dvs.Probabil ca nu ati utilizat corect siteul.
Toate cele bune.

Neconectat

MesajPosted: Dum Ian 08, 2012 12:51 pm 

Poate ca aveti dreptate......imi cer scuze. Va doresc o zi buna!

Neconectat

MesajPosted: Dum Ian 08, 2012 8:23 pm 

buna seara,am si eu nevoie de instructiuni proprii pentru macaragiu

Neconectat

MesajPosted: Lun Ian 09, 2012 11:34 am 

Ynad scrie:
Poate ca aveti dreptate......imi cer scuze. Va doresc o zi buna!

Are sigur dreptate deoarece in loc sa le postati in thread mi le-ati trimis mie ca PM.
Bine ca s-a rezolvat.
Ce ati trimis dvs este o abordare noua a tematicii de instruire, nu am mai vazut o tematica la modul acesta.

Neconectat

MesajPosted: Lun Ian 09, 2012 4:52 pm 

Este pentru prima data cand apelez pentru a-mi "usura munca" -( pentru ca acum m-am inregistrat ). Va rog sa-mi trimiteti o instructiune de SSM pentru electrician auto. Va multumesc.

Neconectat

MesajPosted: Lun Ian 09, 2012 5:10 pm 

atasez o instructiune pentru echipamente de ridicat sarcini...e la general, poate va e de ajutor.

Attachments:
instructiuni pentru echipamente de ridicat sarcini complet.doc [110 KiB]
Descărcat de 836 ori
Neconectat

Post subject:
MesajPosted: Mie Ian 11, 2012 6:30 am 

am nevoie de NSSM 92 -Norme pentru lucrari de reparatii, consolidari, demolari si translatii de cladiri
va rog, m[ poate ajuta cineva?

Neconectat

Pagina 1 din 3 [ 21 mesaje ]  Go to page 1, 2, 3  Next